Pražské ostrovy zaplavily o víkendu tisíce lidí
V nedělních ranních hodinách skončil devátý ročník mezinárodního hudebního festivalu United Islands České spořitelny, který se konal 21. – 23. června na vltavských ostrovech v historickém centru Prahy. Festival navštívilo více než 35 000 návštěvníků, vystoupilo na něm přes 200 hudebních projektů z 21 zemí na deseti scénách a ve 26 pražských klubech. Festivalu se tak opět podařilo proměnit pražské centrum v hudební přehlídku se svěžím hudební dramaturgií a potvrdit tak pozici jednoho z nejoriginálnějších českých festivalů. Na příští rok, kdy festival oslaví desáté výroční, slibují organizátoři výjimečnou akci a po letošním ročníku není pochyb, že se bude na co těšit.
Slova organizátorů o nejlepším programu v historii se potvrdila. Festival přinesl hned několik výjimečných hudebních momentů a diváci tak měli možnost sledovat jednu z nejoriginálnějších hudebních přehlídek v České republice. Deset žánrově pestrých scén nabídlo vystoupení neokoukaných hudebních tváří z mezinárodní i domácí hudební scény. Holandští producenti Kraak & Smaak potvrdili pozici headlinera festivalu, když na Střeleckém ostrově roztancovali několikatisícový dav. Černým koněm festivalu se stala anglická kytarovka OChildren, která sklidila nadšené ovace. Překvapením pátečního programu bylo vystoupení Fuel Fandango, které publikum nadchlo neotřelou kombinací tradiční španělských rytmů s rockovou syrovostí. Během sobotního programu také zazářili francouzští Pad Brapad a portugalská kapela Diabo na Cruz. Mnoho fanoušků ocenilo výběr z devadesátých let, kde zazářila Monika Načeva a znovuobnovená Tichá dohoda. Českou scénu ale reprezentoval především výběr současných čerstvých interpretů v čele s producentem Floexem, raperem Bonusem nebo indie rockery Please The Trees, kteří na festivalu vystoupili se sborem seniorů Elpida. Festival byl ve čtvrtek odstartován Klubovou nocí, jejíž zahájení letos prvé proběhlo v unikátním prostoru sídla Ministerstva kultury ve dvoraně Nosticova Paláce.
United Islands České spořitelny mají široký přesah a zdaleka nejsou pouze hudebním festivalem. V programu festivalu tak nechybělo divadlo, design a móda, filmy, literatura a originální program pro rodiče s dětmi. Festival se také profiluje jako akce, která se snaží upozornit na svobodu uměleckého projevu a podporuje stíhané hudebníky. V letošním roce se během koncertu estonské kapely Röövel Ööbik uskutečnil happening na podporu vězněných členek ruské punk rockové kapely Pussy Riot jako vyjádření nesouhlasu s prodloužením vazby a nepřiměřenou perzekucí umělkyň.