SB5A8037

33a + Volosi (GE/PL)

Na United Islands České spořitelny vystoupí kapely 33a a Volosi ve společném bloku.

33a

Kapelu založil v roce 1996 v Tbilisi kytarista, pianista a zpěvák Niaz Diasamidze. Název získala podle čísla domu, kde zakladatel spolu s dalšími členy bydleli. O rok později vydali debutové album Tbilisi, které v roce 1998 následovala “dvojka” Ichqare nela. Kapela se nechávala ovlivňovat jak lidovou hudbou Gruzie, tak například filmovými soundtracky. Které také sama postupem času začala pro různé režiséry tvořit.
Po řadě filmů a dalších alb se 33a propracovali do vysoké pozice na gruzínské hudební scéně a jejich pověst se začala šířit i do zahraničí, o čemž svědčí několikeré koncertování v Paříži. V roce 2010 dostal zakladatel kapely Niaz Diasamidze řád za příkladné vlastenectví a na letošní rok 33a připravili nové album.

VOLOSI

Zajímavý objev evropské world music, který už se pyšní řadou nejrůznějších ocenění, pochází z Polska, konkrétně z tamní strany Beskyd. Ve smyčcovém soundu, vycházejícím z horalské lidové hudby, se snoubí dva radikálně rozdílné přístupy. Na jedné straně stojí dva klasicky vzdělaní hudebníci, bratři Krzysztof a Stanislaw Lasonové, na straně druhé samouci a autentičtí horalé Zbigniew Michalek, Jan Kaczmarzyk and Robert Waszut.
V hudbě Volosi je hodně improvizace a v jejich projevu bývá často shledáván podobný potenciál, z jakého se před sto lety zrodil v New Orleansu jazz. Spontaneita a hráčské mistrovství si podávají ruku v jednoznačném ataku a drivu, který okouzluje všude, kde zazní.

 

EU_logologotyp1SOS square colour short