cover photo

Co Čech to muzikant? Ano, ale ve světě o něm nikdo neví. A bez potřebných investic se to nezmění, upozorňují hudebníci.

Ve dnech 21. – 22. 6. se uskuteční v pořadí již třetí Mezinárodní setkání hudebních profesionálů. Hlavním tématem letošního ročníku jsou investice do hudby. Podtitul letošního setkání zní: „Rok české hudby 2014 aneb Co Čech, to muzikant, o kterém ve světě nikdo neví.” Páteční setkání s českými správci autorských práv hostí od 11:00 Café Nona (Národní 4, Praha 1), v sobotu se pak od 14:00 uskuteční v pražském HUBu (Drtinova 10, Praha 5) mezinárodní panelová diskuze.

Hlavním cílem každoročního mezinárodního odborného setkání hudebních profesionálů, které vzniklo v roce 2011, je uvedení do obsáhlé problematiky hudebního sektoru v mezinárodním měřítku, předání zkušeností, navázání nových profesionálních vztahů, seznámení se strukturami na úrovni  EU a vzájemné sdílení těchto znalostí. Každý rok je zaměřen na jiné aktuální téma, které v daném roce akcentuje nebo konfrontuje situaci a stav  české moderní hudby a tvorby.

V roce 2013 se konference dotkne otázek financování a investic v hudebním sektoru; bude se zabývat souvisejícími problémy se snahou formulovat jejich řešení.  „Podpoře živé kultury v České republice se nevěnuje dostatečná pozornost a to navzdory potenciálním společenským i ekonomickým ziskům. Na poli institucionalizované kultury chybí koncepční a dlouhodobá vize, která by se stala azimutem na cestě ke kulturnější zemi, která umí nejen své kulturní dědictví, ale i současnost, prezentovat okolnímu světu,“ říká Jaroslav Raušer z Institutu moderní hudby.  „Česká republika má paradoxně zřejmě nejvyšší četnost hudebníků na počet obyvatel v Evropě – podle serveru Bandzone.cz bylo na začátku roku 2013 v ČR registrováno 34.080 hudebních skupin. Jejich činnost však negeneruje společnosti takový benefit, jako je tomu v jiných zemích. Proč?  K české hudební historii se můžeme s hrdostí hlásit. Vývoj v posledních 65ti letech nám  však ukázal, že dnes již světoví nejsme. Vyvézt do zahraničí naši současnou kulturu je problém. Pokud nenastane zlom, budeme vůči okolí již jen ztrácet,“ dodává.

Podívejme se pro srovnání do zahraničí: v roce 2011 švédský hudební průmysl vykazuje obrat 6,3 miliardy SEK (19,3 miliardy Kč). V současnosti je ve Švédsku zaměstnáno v  hudebním průmyslu  více lidí než v automobilové výrobě (zdroj Music Sverige).         Kreativní sektor se v roce 2004 ve Velké Británii  podílel hodnotou 7,3 % na HPH (hrubá přidaná hodnota). Hrubá přidaná hodnota je ukazatel podobný HDP, avšak zohledňuje výši dotací i jiné státní podpory do tohoto sektoru. Podle tohoto ukazatele kreativní průmysly vytvořily dvakrát větší hodnotu než například cestovní ruch. Z toho lze vyvodit, že kreativní ekonomika a průmysly jsou „darem z nebes“, do kterého  je žádoucí investovat.

Program setkání je rozložen do dvou dnů:

1.        Pátek je věnován zejména tuzemským profesionálům, kteří mají možnost se osobně setkat s hlavními představiteli organizací spravující autorská práva a hovořit s nimi o zvolené problematice. Jednací jazyk je čeština. Mezi hosty letošního roku jsou: Petra Žikovská, ředitelka a odbornice na hudební právo, ČNS IFPI, Martin Mařan, generální ředitel, Intergram, Roman Strejček, předseda představenstva, OSA o.s., Jiří Vondráček, předseda, SAI o.s.

1.        Mezinárodní hosté a odborníci v hudební sféře, kteří se specializují nebo mají vliv na rozpočtování   a investice v hudební sféře (vládní i nevládní) představí v sobotní panelové diskusi svůj koncept a budou sdílet své zkušenosti v oboru ze své pozice jak v panelové diskusi tak u kulatých stolů. Jednacím jazykem je tento den angličtina. Hosté sobotního setkání budou oznámeni dodatečně.

Registrace je zdarma a je podmíněna pouze zasláním písemné přihlášky elektronicky na adresu info@instituthudby.org a působností participatna v hudební oblasti. Kapacita je omezena na 50 osob, v případě pátečních individuálních setkání dle daných dispozic hostů v rozpisu.

Konferenci pořádá Institut moderní hudby o.s., festival United Islands České spořitelny 2013 ve spolupráci s Českou hudební radou a Institutem umění, OSA a Svazem autorů a interpretů. Hlavním partnerem setkání je Hlavní město Praha.

PROGRAM 3. Mezinárodní setkání hudebních profesionálů – 21. 6. & 22. 6. 2013

Pátek 21.6. – česká sekce, oficiální jazyk čeština
11:00 – 16:00 hod, Café Nona, Národní 4, Praha 1, www.cafenona.cz
Individuální setkání se zástupci správců autorských práv (OSA, IFPI, Intergram, SAI)

Nutno rezervovat přesný čas dle registračního formuláře s vybraným hostem: Petra Žikovská, ředitelka, odbornice na hudební právo, ČNS IFPI, Martin Mařan, generální ředitel, Intergram, Roman Strejček, předseda představenstva, OSA o.s., Jiří Vondráček, předseda, SAI o.s.

Sobota 22.6. – mezinárodní sekce, oficiální jazyk angličtina
14 :00 – 17:00, HUB Praha, Drtinova 10, Praha 5, http://prague.the-hub.net/
Panelová diskuze a kulaté stoly s odborníky v hudební sféře

Mezinárodní hosté, kteří se specializují nebo mají vliv na rozpočtování a investice v hudební sféře (vládní i nevládní) představí v panelové diskusi svůj koncept a budou sdílet své zkušenosti (60 min). Poté následuje diskuze u kulatých stolů. Každý z hostů utvoří vlastní skupinu, ve které se budou projednávat specifická témata navžená hosty i účastníky (90 min). Účastníci sobotního setkání získávají backstage&VIP pass na festival United Islands České spořitelny a DVD kompilaci Czech Music Video od Institutu moderní hudby. Hosté budou oznámeni dodatečně.

  

Registrační formulář ke stažení zde:   registration form 2013 web